.

Rozsáhlou historii se snažíme neustále doplňovat. Pokud i vy máte jakékoliv historické materiály nebo připomínky, pošlete je prosím Jakubovi Kruckému na mail jakubkrucky@seznam.cz


HISTORIE VYŠEHRADSKÉHO ZÁPASU

Vznik Vyšehradské zápasu se datuje k roku 1907. Zápasníci měli stejné problémy jako vzpěrači, sehnat vhodné místo pro trénování. Již v roce 1908 se vyšehradský  zápas zúčastnil prvního turnaje. Jedním z průkopníků Vyšehradského zápasu byl Jaroslav Vejmelka,  který v roce 1908 zvítězil nad mistrem světa Totuschkem.

Ve dvacátých letech Pražská župa těžkoatletického ústředí sdružovala 17 klubů.  Ročně bylo uspořádáno pouze 38 meziklubových utkání. Vyšehradské barvy na žíněnce úspěšně hájili Janský, Řezníček, Matoušek, Benda, Mařík, Pravda, Zikmund a Hladík.

V letech 1928 - 1929, náši atleti zvítězili nejen ve " vyšehradské disciplíně " přetahu lanem, ale i v soutěži o Šmejkalův pohár v Mnichovicích.

Frištenský vs Šmejkal
Frištenský vs Šmejkal

Významným dnem pro rozvoj zápasu byl 23. srpen 1948, kdy byla rozdělena činnost těžkých atletů  na vzpírání a zápasení. Oba oddíly našli místo v tělocvičně TJ Sokol Vyšehrad. Tak jako vyšehradští vzpěrači v té době měli svého " otce" Josefa Kamberského, "otcem" zápasníků byl Josef Hromádka. Na trenérskou pozici angažoval Mistra sportu Antonína Niče (3. místo ME 1929, 2. místo ME 1935, 3. místo ME 1937, účastník OH 1936). Antonín Nič dokázal přitáhnout do oddílu mládež, ale co bylo nejdůležitější, postaral se o její odborné vedení. Již za 10 let na přeboru ČSR v roce 1958 vyšehradští dorostenci vybojovali druhé místo a od té doby získávali úspěchy ve všech soutěžích. V té době získal zasloužilý trenér a Mistr sportu Antonín Nič dobrého pomocníka - mistra sportu Evžena Fleischmanna (třetí na ME 1939). Oba v mládí zápasili v jenom klubu a byli přáteli. Fleischmann měl navíc i kvalifikaci rozhodčího nejvyšší kategorie. Nikoho tedy nepřekvapilo, že Vyšehrad vybojoval vavřínové věnce v kategoriích mladých i dospělích. Například v roce 1963 Josef Sršeň a Miroslav Zeman získali prvenství ČSSR v obou stylech. Družstvo dorostenců vyhrálo přebor republiky a mužstvo dospělých bylo vítězem druhé ligy.

Antonín Nič
Antonín Nič

Úspěchy vyšehradských zápasníků přicházeli ve všech kategoriích. Na přeboru Prahy 1963 získali dorostenci tři prvá, tři druhá a dvě třetí místa. V kategorii mužů čtyři druhá a dvě třetí umístění. Ve stejném roce se konal první ročník Memoriálu Jana Budáka, nadějného dorostence Vyšehradu, který tragicky zahynul. Nejúspěšnější borci této doby byli Miroslav Zeman, Jaroslav Šmíd, Miloslav Kloboučník, Jan Marounek, Oldřich Zika, František Čáp, Zdeněk Bartůněk, Jan Červený, Jiří Veselka, Ivan Rozumný, žák Petr Vnuk a dorostenec Milan Veselka.

Odchovanec zápasnického oddílu Slavoje Vyšehrad Miroslav Zeman získal na XIX. OH v Mexico City 1968 bronzovou medaili. 

Tradiční memoriál Jana Budáka byl v roce 1979 rozšířen o soutěž " Král bantamu ", kterou si připomínáme památku nejzasloužilejšího trenéra a vychovatele naší mládeže Mistra sportu Antonína Niče.

Antonín Nič
Antonín Nič

V roce 2007 oslavil zápasnický oddíl TJ Sokol Vyšehrad sto let od svého založení. Oslava se konala při příležitosti tradičních memoriálů Jana Budáka a Antonína Niče. V rámci tohoto významného výročí nastoupilo seniorské družstvo Vyšehradu proti prvoligovému oddílu TJ Bohemians Praha. Domácí tým Vyšehradu podlehl po velkém boji 11:15. Domácí tým reprezentovali Petr Honsa, Ivan Plop, Martin Čopjan, Alan Jeřábek, Josef Velán, Zdeněk Vojáček, pod vedením trenérů Václava Pabsta a Jakuba Kruckých.

Zleva Miroslav Zeman, Václav Pabst, Jakub Krucký
Zleva Miroslav Zeman, Václav Pabst, Jakub Krucký

2013 - 2019

V roce 2015 vstoupil spojený tým TJ Sokola Vyšehrad a KA Smíchov do první ligy družstev ve volném stylu a získal bronzovou medaili. Od té doby je náš oddíl pravidelně na stupních vítezů. Daří se nám také v soutěžích jednotlivců. Petr Honsa obhájil titul Mistra ČR, Štěpán Šmejkal se stal opětovně Mistrem ČR. Mike Juřík získal stříbrnou medaili na MČR kadetů, kde titul získala Ester Vítovská. Vicemistryní ČR se stala Kristýna Kadlecová. Tým kadetů, juniorů a seniorů se připravuje pod vedením trenérů Jakuba Kruckého a Petra Honsy. Tým žáků trénuje pod vedením Ondřeje Kadlece.